ÖZET Kelimesinin Anlamı

Türkçe de özet ile başlayan 334 adet kelime bulunmaktadır. Sonu özet ile biten 2 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde özet bulunan 1680 kelime yer almaktadır.

özet

a. 1. Bir yazi veya sözün anlamini daha kisa ve özlü biçimde veren yazi veya söz, hülasa, fezleke, ekspoze: Romanin özeti. 2. sin. ve TV Filmin konusunu en kisa biçimde anlatan, bir senaryo çalismasinin ilk basamagi olan metin.

Bir yazinin içerigini ya da iletisini kisaltilmis bir biçimde veren, bununla birlikte kimileyin 2.000 sözcük boyuna varan bir örü. bk. soyut.

bk. özet

Bir metnin, bir sözün, üzerinde durulan bir konunun en önemli bölümlerinin sözlü ya da yazili olarak kisaca anlatilan özü.

Bir oyunun konusunu kisaca anlatan, bu konu üzerinde aydinlatici noktalari gösteren kisa bilgi.

Herhangi bir kitap, makale ya da raporun, temel ögeleri degismeyecek biçimde kisaltilmasi.

Sinema 1. Bir oyunluk çalismasinin ilk asamasini olusturan, filmin konusunu en kisa yoldan bes alti sayfa içinde anlatan, filmin konusu üzerinde ilgilileri aydinlatan metin. 2. Tamamlanmis bir filmin, çesitli amaçlarla hazirlanmis kisa öyküsü.

1. Bir oyunun yazilmadan önce konusunu gösteren kisa bilgi. 2. Bir oyunun konusunu en kisa yoldan anlatan, oyunun konusu üzerinde ilgilileri aydinlatan yazili bilgi.

Bir konunun ayrintisiz ve kisaca anlatilisi.