ÜST Kelimesinin Anlamı

Türkçe de üst ile başlayan 1159 adet kelime bulunmaktadır. Sonu üst ile biten 6 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde üst bulunan 5825 kelime yer almaktadır.

üst

a. 1. Bir seyin yukari, göge dogru olan yani, fevk, alt karsiti: ?Köyün üst tarafinda, saman, tas ve yangin arasinda, üstü sazlarla örtülmüs bir kulübenin önünde ates yaniyor.? -H. E. Adivar. 2. Bir seyin görülen yani, yüzü: ?Bu sefer tasin üstünden inip yere oturdu.? -M. S. Esendal. 3. Bir seyin dis yüzü, yüzey. 4. Giyecek, giysi: ?O günden sonra kapiya diktigi bir bekçiye is çikislari isçilerin üstlerini aratti.? -L. Tekin. 5. Birine göre yüksek asamada olan kimse, mafevk: ?Sonunda, üstlerinin de onayiyla bir sinav yapmaya karar verdi.? -I. O. Anar. 6. Vücut, beden. 7. Artan, geriye kalan bölüm: ?Bir liranin üstü olarak usagin getirdigi yetmis bes kurusu masanin üstünden kaldirmaz.? -A. S. Hisar. 8. Üzeri: Bugün üstümde bozukluk yok. 9. sf. Birkaç seyden birbirine göre yukarida olan: ?Kadinlarin beni böyle göz hapsine almalari yüzünden üst dügmelerimi gevsetemiyordum.? -R. N. Güntekin. 10. sf. Öte, arka: ?Ben onu Sehzade Camisi'nin üst yaninda, sokak içi, eski ahsap bir evde tanidim.? -Y. Z. Ortaç. 11. sf. Siniflamalarda temel olarak alinan bir tipe göre ileri derecede olan: Üst makam. Üst rütbedekiler.

Aybasi (kadinlarda).

Giysi.

1. Geri kalan, artan. 2. bk. üste.

Mal degisiminde, mali daha degerli olanin aldigi para.

Kadinlarda aybasi.

Elbise, üst, üst bas

Elbise, giysi

Bir kayan ayrimli gösterimde, gerçek sayi elde edilmek üzere, degismez ayrimli parça ile çarpilmadan önce, belirtilmemis kayan ayrim tabaninin yükseltilecegi gücü gösteren sayit. örn. 0,0001234 sayisinin kayan ayrimli gösterimi sudur: 0,1234 -3. Burada -3. üst'tür.

Kamu türesine iliskin islerde, görevlilere kamu isi için buyruk veren kisi.

Bir niceligin sag üst kösesine, kaçinci kuvvete yükseltilecegini göstermek için yazilan sayi.

amir. ~ yargilik: istinâf mahkemesi.

Bir simgenin sag üstünde bulunan sayi. Anlamdas. güç.

(biyoloji)

Bir kosanin birinci dizesi.