AT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de at ile başlayan 6524 adet kelime bulunmaktadır. Sonu at ile biten 532 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde at bulunan 35280 kelime yer almaktadır.

at

a. 1. Atgillerden, binme, yük çekme, tasima vb. hizmetlerde kullanilan, tek tirnakli hayvan. 2. Satrançta, her yönde siyahtan beyaza ve beyazdan siyaha bir hane atlayarak L biçiminde hareket eden tas.

Alt

Tek parmaklilar (Perissodactyla) takiminin, atgiller (Equidae) familyasindan, küçük basli ve kisa kulakli, uzun killi yele ve kuyrugu olan, genis bir tirnakla çevrilmis olan üçüncü parmaginin ucu ile yere basan, bütün dünyaya yayilmis, erkegine aygir, disisine kisrak denilen bir tür.

Binme, yük çekme kadar, sirklerde gösteri hayvanlarinin, basinda gelen, toynaklilarin tek parmakli altakimindan olan hayvan.

(zooloji)

Zoolojik siniflandirmada Equidae ailesinin equus cinsinden olan at türüne verilen genel ad, hippos.

(Equus caballus): Tek-parmaklilar (Perissodactyla) takiminin atgiller (Equidae) takimsindan bir memeli türü. Küçük basli ve kisa kulaklidir. Uzun killardan yapilmis yele ve kuyrugu vardir. Genis bir tirnakla çevrilmis olari üçüncü parmaginin ucu ile yere basar. Asya ve Avrupa yaban atlarindan evciIlestirilmistir. Bütün dünyaya yayilmistir. Erkegine aygir, disisine kisrak denir. Birçok irklari vardir.

bk. çakal

kim. Astatin elementinin simgesi.

bk. Avrupa Toplulugu