BÜYÜ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de büyü ile başlayan 1776 adet kelime bulunmaktadır. Sonu büyü ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde büyü bulunan 8885 kelime yer almaktadır.

büyü

a. 1. Tabiat kanunlarina aykiri sonuçlar elde etmek iddiasinda olanlarin basvurduklari gizli islem ve davranislara verilen genel ad, afsun, efsun, sihir, füsun, bagi: ?Akkiz Ana, Hasan'a gönül vermenin bir büyü oldugunu, ne kadar anlatmissa da kâr etmemis.? -H. E. Adivar. 2. mec. Karsi durulamaz güçlü etki: ?Ondan tüten görünmez bir büyünün içinde titriyorum.? -Y. Z. Ortaç.

Iri ve zehirli örümcek

Büyügü

bk. bög

Birtakim dogaüstü güçler, gizemsel sözler, kutsal sayilan nesneler araciligiyla insanlari, dogayi, doga yasalarini etkilemek, istenilen seyleri elde etmek için büyücülerce belirli kurallara ve tekniklere uygun bir biçimde uygulanan verimsiz, bos eylem ve islemler, a. bk. ak büyü, av büyüsü, benzetmeli büyü, birlikduygu büyüsü, edilgen büyü, etken büyü, kara büyü.

Birtakim dogaüstü güçler, gizemsel sözler, kutsal sayilan nesneler araciligiyla insanlari, dogayi, doga yasalarini etkilemek için büyücülerce belli kurallar ve uygulamalara dayanarak yapilan verimsiz bos eylem ve islemler. bk. benzerduyusal büyü, öykünümsel büyü, görüntüsel büyü, koruyucu büyü, yikici büyü. krs. din, atasoy, kutyasak, tapincak, samancilik.

1. Insan ile çevresi arasinda dogaüstü nitelikte bir iliski bulundugu inancina dayali ilkel din biçimlerinden biri. 2. Belli sonuçlari saglamak eregiyle dogaüstü sayilan güçleri ya da varliklari etkilemek üzere yapilan bir dizi törensei uygulama.