BAKİR Kelimesinin Anlamı

Türkçe de bakir ile başlayan 61 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bakir ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde bakir bulunan 310 kelime yer almaktadır.

bakir

a. 1. kim. Atom numarasi 29, yogunlugu 8,95 olan, 1084 °C'ye dogru eriyen, dogada serbest veya birlesik olarak bulunan, isi ve elektrigi iyi ileten, kolay dövülür ve islenir oldugundan eski çaglardan beri türlü islerde kullanilan, kizil renkli element (simgesi Cu). 2. sf. Bu elementten yapilmis: ?Ertesi gün çadirlarin önünde Haldun Nedret'in Kadiköy'den getirdigi bakir lamba yaniyordu.? -A. S. Hisar.

1. Bakraç, kova, helke 2. Tencere.

Kova.

Simgesi Cu, atom numarasi 29, atom kütlesi 63,546 g olan, periyodik çizelgede 1B grubunda bulunan ve metal özellikleri gösteren,iki kararli izotopa sahip, bir ve iki degerlikte olabilen, nitrik asit ve sicak sülfürik asitte çözünen, atmosferik korozyona karsi demirden daha fazla direnç gösteren, bazlar tarafindan kolay etkilenen, elektrigi çok iyi ileten ve insan, tarih öncesinden beri bilinen ve bitki metabolizmasinda önemli bir element. Dogada metal, oksit (küprit), sülfür (glans, kalhopirit) ve karbonat (malahit) halinde bulunan bir element.

Kirmizimsi renkli, dövülgen, sünek, isi ve elektrik iletkenligi yüksek bir metal. A. A. 53.54, A. S. 29, Ö. A. 8.95, E. S. 1084°C.

(kimya)

Birçok enzimin yapisinda, kan yapiminda ve bag doku metabolizmasinda rol oynayan, eksikliginde kansizlik, ödem ve kemik yapisinda bozukluklara yol açan, kirmizimtirak parlak, atom numarasi 29, atom agirligi 63. 54, sembolü Cu olan tuzlari zehirli bir metal. Bakir, beslenmede esansiyel bir element olup seruloplazmin, lizil oksidaz, sitokrom oksidaz ve tirozinaz gibi çesitli proteinlerin yapisina katilir.

1. Bakir kova. (Küçükkabaca *Uluborlu -Isparta) 2. Tencere. (Yenikent -Isparta)

Cinsiyet: Erkek
Dogada serbest ve birlesik olarak bulunan kizil renkli, kolay islenir bir maden.

Manisa ili, Kirkagaç ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.