BANKA Kelimesinin Anlamı

Türkçe de banka ile başlayan 299 adet kelime bulunmaktadır. Sonu banka ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde banka bulunan 1500 kelime yer almaktadır.

banka

a. (ba'nka) 1. Faizle para alip veren, kredi, iskonto, kambiyo islemleri yapan, kasalarinda para, degerli belge, esya saklayan ve ticaret, sanayi, ekonomi alanlarinda çesitli etkinliklerde bulunan kurulus. 2. Bankacilik isleminin yapildigi yapi.

(< It. banca) banka

Islevlerine göre merkez bankasi, kalkinma ve yatirim bankasi ve ticari banka; sermaye yapisina göre ise kamu bankasi, özel banka ve yabanci banka biçiminde siniflandirilan ve yasa veya izinle kurulabilen finansal araci kurum.

1. Para ve para gibi geçerli olan tecimsel belgitler üzerinde islem yapan tecim kurulusu. 2. Yatirim kabul eden, kendi güvenirligini karsitinin güvenirligi yerine koyarak onlara satin alma gücü saglayan, para kullanilmadan da islerin yürütülmesini kolaylastiran anamal, para sayginlik ve ürem üzerine her türlü islemi düzenleyen ve yürüten, gerçek ve tüzel kisilerin ve Devletin bu alandaki gereksemelerini yerine getirici ugraslarda bulunan ve bunlari yapmaga yasalarla yetkilendirilen akçali ve tecimsel kurulus.