BANYO Kelimesinin Anlamı

Türkçe de banyo ile başlayan 70 adet kelime bulunmaktadır. Sonu banyo ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde banyo bulunan 355 kelime yer almaktadır.

banyo

a. (ba'nyo) 1. Yapilarda, içinde yikanilan bölüm. 2. Banyo küvetinde yikanma isi. 3. Tedavi amaci ile hazirlanan ilaçli su: ?Doktorlar hap, banyo ve perhiz tavsiye etmis.? -B. Felek. 4. Vücudun bir bölümünü veya bütününü, fiziksel veya kimyasal bir etki altinda bir süre bulundurma islemi: Günes banyosu. Kükürt banyosu. Çamur banyosu. 5. Fotografçilikta ve filmcilikte duyarli yüzeylerin islenmesinde belirli bir islemin gerektirdigi maddeyi erimis olarak içinde bulunduran sivi: Fotograf banyosu. 6. Film ve fotograf kâgidini bu siviya batirma.

(< It. bagno) banyo

< It. bagno: banyo; banliyö (< Fr. banlieu): kaplicalari ve banyolari bulunan Ilica ve Hasankale yerlesmeleri arasina konulan tiren seferlerine verilen, isimden bu anlamini kazanmistir. || banyo tireni: Ilica-Erzurum-Hasankale arasinda sefer yapan banlio tireni

fing, bath] [Alm. Bad] Sinema Gizli görüntünün belirmesi için duyarkatin belirli sürelerle daldirildigi belirli isidaki kimyasal eriyikler.

Dabaklarin tuz, tuzruhu ve su ile deri yikama islemi. (*Bor -Nigde)

Banyo