BAROK Kelimesinin Anlamı

Türkçe de barok ile başlayan 15 adet kelime bulunmaktadır. Sonu barok ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde barok bulunan 80 kelime yer almaktadır.

barok

a. 1. MS 1600-1750 yillari arasindaki klasik sanati izleyen resim ve mimarlik üslubu: Barok; daginik, yüklü, siskin biçimlerin asiri ölçüde yigilmasiyla kendini gösterir. 2. Bati edebiyatlarinda dengeden çok harekete, düsünceden çok duyuma, biçimlerin serbestçe yaratilmasindan duyulan coskuya önem veren, abartmali, etkileyici, çeliskiden çekinmeyen edebiyat akimi: ?Mamafih, bütün siirimde sekil bakimindan bir çesit barok hâlâ hükmünü sürdürüyordu.? -N. Hikmet.

(Resim, Heykel, Mimarlik) Oylumlu sanatlarda arkaik'i izleyen klâsikten sonra son üslûp basamagi. Genel bir üslûp adi oldugu halde, daha çok Avrupa'daki 1600-1750 yillari arasindaki resim, heykel ve mimarlik üslûbu için kullanilmistir. Barok sözcügü, Portekizce "düzenli olmayan inci" anlamina gelen "barocco"dan yapilmistir. Barok üslûbu, daginik, yüklü, siskin biçimlerin asiri ölçüde yigilmasiyla kendini gösterir. 17. y.y.'da Avrupa'da kuvvetlenen krallik gösteris severliginin gereksindirdigi bir büyüklük, görkemlilik, renklilik ayrica bu üslûbun özellikleridir. Ancak bu özellikleri Helenistik sanatta, Hint stupa ve pagodlarinda, Inka, Aztek uygarligi yapitlarinda da görüyoruz. Bu yüzden Avrupa'nin 17. ve 18. y.y. Barok sanati, aslinda barok üslûbu örneklerinden yalniz bir tanesidir.

Bati yazininda dengeden çok devinime, düsünceden çok duyuma, biçimlerin serbestçe yaratilmasindan duyulan coskuya önem veren, abartmali, etkileyici, çeliskiden çekinmeyen ve daha çok 1560-1660 yillari arasinda gelisen bir yazin akimi.