BEDEN Kelimesinin Anlamı

Türkçe de beden ile başlayan 137 adet kelime bulunmaktadır. Sonu beden ile biten 47 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde beden bulunan 920 kelime yer almaktadır.

beden

a. 1. Canli varliklarin maddi bölümü, vücut. 2. Vücudun, bas, kol ve bacak disinda kalan bölümü, gövde: ?Yemen halki yaz günlerinde bedenlerini serinletmek için kabugu kaynatip içerler.? -S. Birsel. 3. Giysilerde ölçü. 4. Kale duvari.

Oltanin uç kismi.

Kisin elbise altina giyilen bir çesit giyecek, içlik.

1. Tabak. 2. Bakir sahan.

Ahirda, sidigin disari akmasini saglayan, üstü kapali hendek.

Bakir sahan.

Beden, kale duvari

Sur, hisar

Beden gövde

< Ar. beden: beden; sur, hisar.

1. (Eski Yunan felsefesinde) Insan ruhunu bu dünyadaki yasami sirasinda içinde tutsaklayan canli varlik. 2. (Aristoteles'te) Ruhun etki araci ve aygiti. // Aristoteles'te ruh bedenin biçimleyici ilkesidir, -> entelekheia'sidir. 3-(Descartes'ta) Ruhun yani sira insanin baska bir bagimsiz kurucu ögesi. 4- Ruhsal yasamin dogal temeli. 5- Yasamin görünen, somut biçimi.

Olta ignesinin kullanilmasini saglayan malzemelere verilen ad, beden malzemeleri dogal olan kendir, ipek, pamuk vb. sentetik olanlari ise poliamid, poliester multi ve monofilament malzeme, oltanin ucuna genellikle bir firdöndü vasitasiyla baglanan ve kalinligi oltanin kalinligina esit veya daha az olan olta ipi parçasi.

(I) Bakir tabak. (Meyvebükü, Sapanli, Boyali, Akbas, Afsar *Güdül -Ankara)

(II) Gömlegin arka ve ön kesimleri. (Yenikent *Aksaray -Nigde)

Amasya ili, Gümüshaciköy ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Antalya ili, Köprülü bucagina bagli bir yerlesim birimi.