BELİT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de belit ile başlayan 12 adet kelime bulunmaktadır. Sonu belit ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde belit bulunan 65 kelime yer almaktadır.

belit

a. man. Kendiliginden apaçik ve bundan dolayi öteki önermelerin ön dayanagi sayilan temel önerme, mütearife, aksiyom: ?Tüm, parçalarin her birinden büyüktür? sözü bir belittir.

1. Mese agaci meyvesi, palamut. 2. Agaç yapragi.

1. Baska bir önermeye geri götürülemeyen ve tanitlanamayan, böyle bir geri götürme ve kaniti da gerektirmeyip, kendiliginden apaçik olan ve böyle oldugu için öteki önermelerin temeli ve öndayanagi olan temel önerme. 2. (Daha genel olarak) Apaçik olsun ya da olmasin ->tümdengelimli bir dizgenin basinda yer alan, kendisi tanitlanamayan, ama öteki önermelerin tanitlanmasina yarayan önerme.

Bir uzbilim dizgesi kurulurken dogru oldugu varsayilan, buna karsin söz konusu dizge içinde kanitlanamayan deyim, ilke ya da önerme, Anlamdas. ilksav. a. bk. koyut.

bk. aksiyom.

bk. ilksav.

(matematik)

Bir kuramda baslangiç noktasini olusturan, apaçik sayilan ve bu nedenle de tanitlanmasina gerek duyulmaksizin dogru sayilan öncül.