BEZ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de bez ile başlayan 543 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bez ile biten 2 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde bez bulunan 2725 kelime yer almaktadır.

bez

(I) a. 1. Pamuk veya keten ipliginden yapilan dokuma, çaput: ?Arkamiza kefenimsi bezler geçirip kusakla bagladilar.? -F. R. Atay. 2. Pamuktan, düz dokuma: Amerikan bezi. Kaput bezi. 3. Herhangi bir cins kumas: Çadir bezi. Yelken bezi. 4. Herhangi bir is için kullanilan dokuma. 5. sf. Kumas veya dokumadan yapilmis: ?Botlarimi çikartirken yatagin altinda Mine'nin bez terliklerini görüyorum.? -A. Ümit.

(II) a. biy. Içinden geçen kandan veya öz sudan bazi maddeler ayirarak salgi olusturan organ: Tükürük bezleri. Pankreas bezi.

Yalniz, sadece.

Altindan su çikan ufak çayirlik.

Sinek.

Yufka açmadan önce, hamurun ayrildigi toparlaklarin her biri, pazi

Bu defa, bu sefer.

(< Ar. bezz) bez

Dokuma

Organizmada kullanilmak ya da disari çikarilmak üzere salgi yapan özellesmis bir hücre (tek hücreli bez) ya da özellesmis hücreler toplulugu (çok hücreli bez). Salgilarini bir kanalla bosaltan (dis salgi bezleri: ekzokrin bezler) ya da dogrudan kana veren (iç salgi bezleri: endokrin bezler), salgilarini tek kanalla bosaltan basit bezler (basit tüp, dalli tüp, bükülmüs tüp, asinar bezler), birden fazla kanalla bosaltan bilesik bezler (bilesik rübüler, bilesik asinar, bilesik tübüloasinar bezler), salgilarini sitoplâzma kaybi olmadan salgilayan (merokrin), az kayipla salgilayan (apokrin) ya da hücrenin de tahrip olmasiyla salgilayan (holokrin) tipleri, yogun salgili (mükoz) ya da daha sivi salgili (seröz) bezler gibi gruplandirilan çesitli özellikteki hücreler toplulugu.

(biyoloji, botanik, zooloji)

anat. 1. Salgi yapan özellesmis hücre veya hücreler toplulugu, glandula. 2. hlk. Sigir gövde etinde, boyun yan kaslarindan yapilan pastirmalik et parçasi veya bu parçadan yapilan pastirma.

Vücutte kullanilmak ya da disari atilmak üzere salgi yapan özel bir göze ya da özel gözeler toplugugu.

Deri altinda yara vb. nedenlerle olusan agrili siskinlik.