BLOK Kelimesinin Anlamı

Türkçe de blok ile başlayan 146 adet kelime bulunmaktadır. Sonu blok ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde blok bulunan 735 kelime yer almaktadır.

blok

a. (l ince okunur) 1. Kocaman ve agir kitle. 2. sf. Birden çok bölümü bir araya getirilmis olan, bir bütün olusturan: Blok ders. 3. Politik çikarlari sebebiyle birlik kuran devletler toplulugu: Bati Bloku. Dogu Bloku. 4. Içine resim veya yazi kâgitlari konulan karton kap. 5. mim. Yapi adasi: ?Yikintilarin ortasinda blok hâlinde yükselen yeni apartmanlara uzun uzun bakti.? -H. Taner. 6. sp. Voleybolda, file üstünde karsi oyuncunun topu sert vururken önünde iki veya üç kisinin elleri ile olusturduklari perde.

Isik ve elektron mikroskobunda incelemek üzere yumusak biyolojik dokularin ince kesitlerinin alinabilmesi için tespit, suyunu alma vb. gibi çesitli islemlerden geçirildikten sonra parafin, epon, araldit vb. gibi maddeler içinde hazirlanan kaliplari.

bk. öbek

Küçük çocuklarin yapim, yaratma ve imgeleme güçlerini gelistirmeye yardimci olmak üzere daha çok ana okullarinda kullanilan ve genellikle tahtadan yapilan bir oyun araci.

Deneysel tasarimda amaci, konu disi tesadüfi nedenlerden meydana gelen degiskenligi saf disi birakmak ve gerekirse yok etmek, böylece hatayi azaltmak olan, deneysel birimleri bir örnek bir grupta toplama islemi.