BOR Kelimesinin Anlamı

Türkçe de bor ile başlayan 1188 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bor ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde bor bulunan 5945 kelime yer almaktadır.

bor

(I) sf. hlk. Islenmemis, taslik, sert, ekilmemis (toprak), borak.

(II) a. kim. Atom numarasi 5, atom agirligi 10,8, yogunlugu 2,45 olan, tabiatta bor asidi veya boratlar durumunda bulunan basit element (simgesi B).

Pas, oksitlenme, sürahi, çaydanlik ve bardakta meydana gelen tortu, kireç

1. Yagmurdan sonra topragin üstünde meydana gelen tuzlu beyaz tabaka. 2. Taslik, islenmemis, sert toprak, ekilmemis tarla. 3.bk. bar (I)-2. 4. Yollarda havaya kalkan toz. 5.Kireç, tebesir, beyaz toprak. 6. Taslarin güneye bakan yüzünde olusan yosun. 7. Genel olarak boz renk.

Yumusak.

Gri renkli sigir.

Üzüm bagi için elverisli yer.

Bir çesit domino oyununda kazandigini bilmeyene karsi yanin, sayiyi yok etmek için söyledigi söz.

Ekilmeyen verimsiz toprak

Sari, sarisin

Üzüm bagi yapilan arazi

Kireçli verimsiz toprak

Simgesi B, atom numarasi 5, atom kütlesi 10,81g olan kristal sekli çok sert, renksiz, dörtgen kristal yapida, asit ve bazlarda çözünmeyen, metalik sekli endüstride katalizör olarak, metalürjide sertlik vermek üzere kullanilan, nötronlari sogurdugu için atom reaktörlerinde kullanilan aluminyum grubu metali.

Çelikleri sertlestirmede kullanilan, kahverengi, amorf toz ya da sari kristal element. A. A. 10.82, A. S. 5, Ö. A. 2. 3, E. S. 2300°C.

Dogada borik asit ya da boraks olarak bulunan, atom numarasi 5, atom agirligi 10,82 olan ve nükleer endüstride kullanilan dogal element (B).

Sürülmemis, otsuz, pek toprak.

Boz, boz renk.

öz. a. Nigde iline bagli ilçelerden biri.

Cinsiyet: Erkek
1. Islenmemis, ekilmemis toprak. 2. Fr. Dogada bor asidi veya boratlar durumunda bulunan bir element.