BOY Kelimesinin Anlamı

Türkçe de boy ile başlayan 1425 adet kelime bulunmaktadır. Sonu boy ile biten 4 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde boy bulunan 7145 kelime yer almaktadır.

boy

(I) a. 1. Bir seyin tabani ile en yüksek noktasi arasindaki uzaklik: ?Boyu uzundu, yalniz biraz fazla semizdi.? -Ö. Seyfettin. 2. Bir yüzeyde, en sayilan iki kenar arasindaki uzaklik, en, genislik karsiti: Kitabin boyu. Tablonun boyu. 3. Uzunluk: Yilanin boyu. 4. Kumas için ölçü: Bu elbiseye iki boy yeter.

(II) a. top. b. Ortak bir atadan türediklerine inanilan toplumsal ve ekonomik iliskilerinde anaerkil, ataerkil anlayisi uygulayan geleneksel topluluk, kabile, klan: ?Türk boylari birbirlerini kardes taniyorlar.? -O. S. Orhon.

(III) a. esk. ?Özlü, güzel sözler söyledi? anlaminda kullanilan boy boyladi, soy soyladi özlü sözünde geçen bir söz.

karsiti: ?Burasi hangar genisliginde bir üst kat.? -A. Ümit.

1. Yem olarak kullanilan, çemen yapilan burçaga benzer bir tahil çesidi. 2. Çökelege katilan kokulu bir ot.

Parça, kere, miktar: Biboy geldim bulamadim.

Aman, usandim anlamina gelir.

Iri ve zehirli örümcek

Yemlik bir bitki

Kere, defa

Bu defa

Endam, boy // boy bos: boy pos

Herhangi bir veri ögesinin ya da veri yapisinin uzunlugu, örn. tutanak boyu; uzunluk.

bk. yükseklik

Yagli güreste ve karakucakta güresçinin agirligina, gücüne, teknigine ve yasina göre güresmesi gereken bölüm.

Bagli olduklari atasoyla birlikte ayni düssel atadan türediklerine inanmanin bir sonucu olarak birbirlerini kansal akraba sayan, bu nedenle aralarinda evlenmeyip disevlilik yapan, tüm toplumsal ve ekonomik iliskilerini tekyanli akrabalik adi verilen babayanli ya da anayanli yöntemlerden birine uygulamak zorunlugunda bulunan bireylerin olusturdugu geleneksel toplum, bk. atasoy, içevlilik, disevlilik, tekyanli akrabalik, babayanli akrabalik, krs. ikiyanli akrabalik.

(egik düzlem) (fizik)

Sinema 1. Herhangi bir filmin, iki kenari arasinda kalan uzunlukla yani eniyle belirtilen büyüklügü. (Belli basli film boylari sunlardir: 8 mm, büyük 8, 9,5 mm, 16 mm, 35 mm, 70 mm. Film alici ve göstericileri de bu boylara göre belirlenir). TV. 2. Bir televizyon almacinin, görüntülügünün kösegen uzunluguyla belirtilen büyüklügü. (Bugüne degin ölçün bir televizyon boyu belirlenmemistir. Çesitli ülkelerde, genellikle en küçükten en büyüge dogru siralanan baslica boylar (kösegen uzunluklari) söyledir: 7,5 cm, 13 cm, 28 cm, 32 cm, 36 cm, 41 cm, 43 cm, 44 cm, 48 cm, 51 cm, 59 cm, 61 cm, 63 cm, 65 cm. Bu boylar, genellikle, cep televizyonu, el televizyonu, tasinabilir televizyon, salon televizyonu olarak kümelendirilir. En çok kullanilan boylar 44 cm, 51 cm, 59 cm, 61 cm'dir).

Ayni dili konusan ve baska ekin ögelerini de paylasan birkaç oymaktan, obadan, soptan kurulu ilkel toplum.

1. Dede Korkut'ta öykülerden her biri ("Boy boyladi, soy sovladi. Bu boy senin olsun dedi" biçimlerinde geçer). 2. Bir halk öyküsünün degisik söylenislerinden her biri. Köroglu öyküsünün 24 boyu vardir.

Bir asiretin kollarindan her biri.

Beden, vücut.

Sasma, korku, pismanlik, begenmeme, öfke, acima bildirir ünlem.

Cinsiyet: Erkek
1. Bir asiretin kollarindan her biri. 2. Uzunluk.

Derece, mertebe, ayar.

Tohumu pastirma çemeninin yapilmasinda kullanilan bir bitki.