BOYUT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de boyut ile başlayan 134 adet kelime bulunmaktadır. Sonu boyut ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde boyut bulunan 675 kelime yer almaktadır.

boyut

a. 1. Bir cismin herhangi bir yöndeki uzantisi. 2. mec. Genislik, kapsam: ?Belki öteden beri böyleydi ama son üç senedir radikalligi etrafindakilere kaygi verecek boyutlara ulasmisti.? -E. Safak. 3. mec. Durum, nitelik: ?Yeni boyutlar, düsünme olanaklari kazandigimi sanarak ayrildim tiyatrodan.? -N. Cumali. 4. mat. Dogrularin, yüzeylerin veya cisimlerin ölçülmesinde ele alinan üç dogrultudan uzunluk, genislik ve derinlikten her biri, buut: ?Boyutlari da çok farkli, ince uzun bir dergi.? -A. Ümit. 5. sin. ve TV Film veya fotografta boyut, format.

Bir dizgiyi olusturan öge sayisi.

Bir yöndeki büyüklük.

dogrusal uzayinin bir tabaninin sayal sayisi. Simgesi boy (E)

(matematik)

Yayilma: Tiyatroda üç boyut kullanilir: 1. Genislik; 2. Derinlik; 3. Yükseklik. Bu üç boyut oyuncu ve seyirci yerleri için de söz konusudur.

Birbiriyle açik ya da örtük iliskisi olan çesitli tutum ve davranis görünüslerine bir içbütünlük kazandiran temel öge ya da bir ölçme aracinin ölçtügü konu.

2. Cisimde üç ?Boyut? yahut ?Direget? vardir :Uzunluk, genislik ve yükseklik. Cisimlerde yükseklik oldugu gibi derinlik te vardir. Misal : Minarede yükseklik vardir. Kuyuda derinlik vardir. Cisimlerde bazen genislige, kalinlik ta derler : Duvarin genisligi dendigi gibi duvarin kalinligi da denir.