BULUT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de bulut ile başlayan 125 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bulut ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde bulut bulunan 630 kelime yer almaktadır.

bulut

a. 1. Atmosferdeki su damlaciklari ve buz taneciklerinin görülebilir yogunluk kazanmasiyla olusan, biçimleri, yükseklikleri ve yol açtiklari hava olaylariyla birbirinden ayrilan yigin: ?Mavi maviydi gökyüzü / Bulutlar beyaz beyazdi / Boslugu ve üzüntüsü / Içinde ne garip bir yazdi? -A. H. Tanpinar. 2. Herhangi bir seyden olusan yogun yigin: ?Ortalik sari bir toz bulutu içinde.? -A. Agaoglu. 3. mec. Keder, endise: ?Gazinin sen çehresi üstünden ciddi bir düsüncenin bulutu geçer gibi oldu.? -Y. K. Karaosmanoglu.

Büyük kristal tepsi.

Sis, bulut

Havayuvarinda asili durumdaki su damlaciklari ve buz taneciklerinin görülebilir yogunluk kazanmasiyla olusan; biçimleri, yükseklikleri ve yol açtiklari hava olaylariyla birbirinden ayrimli yiginlar.

(cografya)

Cinsiyet: Erkek
Atmosferdeki su damlaciklari ve buz taneciklerinin görülebilir yogunluk kazanmasiyla olusan, biçimleri, yükseklikleri ve yol açtiklari hava olaylariyla birbirinden ayrilan yiginlar.

Ordu ili, Gölköy ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.