BURÇ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de burç ile başlayan 56 adet kelime bulunmaktadır. Sonu burç ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde burç bulunan 285 kelime yer almaktadır.

burç

(I) a. 1. Kale duvarlarindan daha yüksek, yuvarlak, dört köse veya çok köseli kale çikintisi: ?Etrafi genis hendeklerle çevrili burçlar, en seçme muhafizlar elinde en titiz hesaplarla korunuyor.? -N. F. Kisakürek. 2. gök b. Zodyak üzerinde yer alan on iki takimyildiza verilen ortak ad. 3. tek. Demir aksamin birbirine degmesini engellemek, bosluklari doldurmak amaciyla sari, karbon, plastik vb.nden yapilan bir motor parçasi.

(II) a. bit. b. Ökse otu.

Karabiber.

1. Dallardaki taze yaprak ve filiz. 2. Kisin hayvanlara yem olarak verilen sögüt, kavak gibi agaçlarin yesil kabugu, filizi.

Kayalik, sarp yamaç.

Bir çesit çiçek.

Karin agrisi.

Su ve seller önüne yapilan bent.

Dallarin en uç bölümü.

Kale burcu

bk. ökseotu.

(Mimarlik) Kalelerde yüksek savunma kulesi.

1. Büyük demirci çekici. (*Haymana -Ankara) 2. Tornanin yatak kis mindaki tutucu. (*Aksaray -Nigde) 3. Motorlu kayiklarin arkasina çakilan tahta parçasi (*Senirkent -Isparta)

Cinsiyet: Erkek
1. Kale duvarlarindan daha yüksek, yuvarlak, dört köse veya çok köseli kale çikintisi.2. Zodyak üzerinde yer alan on iki takimyildiza verilen ortak ad.3. Ökse otu.

Gaziantep ili, Burç bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Nigde ili, Çamardi ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Sanliurfa ili, Viransehir ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.