CAM Kelimesinin Anlamı

Türkçe de cam ile başlayan 452 adet kelime bulunmaktadır. Sonu cam ile biten 17 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde cam bulunan 2345 kelime yer almaktadır.

cam

a. 1. Soda veya potas katilmis silisli kumun ateste eritilmesiyle yapilan sert, saydam ve çabuk kirilir cisim. 2. sf. Tümü veya bir bölümü bu maddeden yapilmis, sirça: ?Tirasa baslarken biri büyük, biri küçük iki örtü alirdi, cam dolabindan.? -N. Cumali. 3. Pencere: ?Camin önündeki masalarin hemen arkasindaki yere oturup kaliyorum.? -S. F. Abasiyanik. 4. esk. Kadeh, içki.

Tencere.

1. Lâmba sisesi. 2. Lamba haznesi.

Saç demeti.

(< Far. câm) cam

Cam. || cam evi: çerçeve; camin takildigi kisim || cami cam ewüni yendirmek: herseyi kirip Dökmek

Pencere

1. Cam. 2. Pencere

Alkali metallerle, toprak alkali ya da agir metallerin silikatlarinin eritilmis karisimindan plusan, sert, biçimsiz, kirilgan ve genellikle saydam nesne. (Katki özdekleriyle, ayri amaçlarda kullanilacak türleri yapilir.)

Alkali, toprak alkali ya da agir metallerin silikatlarindan olusan amorf yapida, sert, kirilgan ve genellikle saydam malzeme. Kullanim alanlarina göre çesitli türleri vardir. Bohemya cami (Bohemian glass): Potasli (potasyum karbonatli) cam. Boraks cam (borax glass): Düsük genlesme katsayili ve boraks içeren cam. Borosilikat cami (borosilicate glass): En az %5 borik asit içeren sicakliga dayanikli silikat cami. Sise cami (bottle glass): Bir kaliba üfleyerek sekil verilen cam. Kimyasal cam (chemical glass): kimyasal cihazlar için üretilen, asit ve alkalilere dayanikli cam. Krom cami (chromium glass): Krom bilesikleri katilarak elde edilen sari renkli cam. Saat cami (clock glass): Beher ve benzeri kaplarin üstünü örtmede kullanilan saat cami seklinde bombeli cam kapak. Kobalt cami (cobalt glass): kobalt bilesikleri katilarak üretilen mavi-eflatun renkli cam, isik süzgeci. Iletken cam (conductive glass): Kalay klorürle etkilestirilerek ve bir kalay oksit tabakasi olusturmak için isitilarak belirli derecede elektrik iletkenlik kazandirilan cam. Bakir cami (copper glass): bakir bilesikleriyle mavi veya kirmizi renk verilmis cam. Kristal cam (crystal glas, flint glasss): Kum, potas ve kursunoksitten üretilen yumusak optik cam. Buzlu cam (frosted glass): Jena'da yapilan sicakliga dayanikli optik cam. Süt cami (milk glass): Kriyolitle süt beyazi renk verilmis cam. Güvenlik cami (safety glass, laminated glass): Ince cam levhalari bir plastikle, 90-130 °C sicaklik ve 1,7-2,4 Mpa basinçta yapistirilarak üretilen cam, güvenlik cami kirilabilir fakat parçalanip dagilmaz.

bk. kalmodulin

bk. hücre yapisma molekülleri, kalmodulin

Kalmodulin.