CAMBAZ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de cambaz ile başlayan 83 adet kelime bulunmaktadır. Sonu cambaz ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde cambaz bulunan 420 kelime yer almaktadır.

cambaz

a. 1. Yerde ve tel, at, bisiklet, ip vb. üzerinde dengeye dayanan, tehlikeli, heyecan verici gösteriler yapan kimse, akrobat: ?Önüne getirilen ata bir cambaz çevikligiyle atladi.? -Ö. Seyfettin. 2. At alip satan veya yetistiren kimse: ?Bitisik komsumuz cambaz Ibrahim -bizde at alip satanlara cambaz derler- hacca gitti, geldi.? -M. S. Esendal. 3. Usta, becerikli kimse: Söz cambazi. 4. tar. Osmanli Devleti'nde atli olan ve savaslarda padisahin önünde düsmana karsi ilk saldiriya geçen birlik. 5. sf. mec. Kurnaz, hileci, hilekâr: O cambaz adamdir, güvenilmez.

Birbirine geçmis iki zincirin herhangi bir halkasina sokulan çomak.

Cambaz, hayvan tüccari

1. Denge sanatinda uzman ve usta olan kisi. 2. Ip üstünde yürüyen ve çesitli tehlikeli numaralar yapan becerili sanatçi. bk. rismanbaz.

(I) At alip satan kimse. (Celiptas *Yalvaç -Isparta)

(II) Birbirlerinden ayrilmamalarini saglamak için iki zincirin birlesme yerlerine takilan uzun çatalli agaç. (*Mudurnu -Bolu)

Balikesir ili, Gönen ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Bursa ili, Karacabey ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Çanakkale ili, Kalkim bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Kahramanmaras ili, Çokak bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Kastamonu ili, Kuzyaka bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Kastamonu ili, Küre ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.