CAN Kelimesinin Anlamı

Türkçe de can ile başlayan 1277 adet kelime bulunmaktadır. Sonu can ile biten 36 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde can bulunan 6565 kelime yer almaktadır.

can

a. 1. Insan ve hayvanlarda yasamayi saglayan ve ölümle vücuttan ayrilan madde disi varlik. 2. Yasama, hayat: ?Bir kedi yavrusunu kurtarmak için ipe sarilip kuyuya iner, canimi tehlikeye koyardim.? -R. N. Güntekin. 3. Güç, dirilik: ?Her seyde bu mevsime mahsus bir can, bir dirilik kendini gösteriyordu.? -M. S. Esendal. 4. Kisi, birey: ?Benimle beraber dört caniz.? -F. R. Atay. 5. Insanin kendi varligi, özü: ?Saga sola kaçistik da, canimizi dar kurtardik.? -N. Hikmet. 6. Gönül: ?Çirkin bana kurban, ben de güzele / Can sever güzeli, maldan ziyade? -Karacaoglan. 7. Bektasilik ve Mevlevilikte tarikat kardesi: ?Seyh çikinca oradaki canlar da sirasiyla yürüyüp kapiya gelince dönüp bas kestikten sonra disari çakarlar.? -A. H. Çelebi. 8. sf. Çok içten, sevimli, sevilen, sirin: ?Alphonse Daudet ilk gençligimin can yazarlarindan biri idi.? -T. Bugra.

(< Far. cân) can

< Far. cân: can; sevgi ve samimiyyet ifade etmek için bazi çagirma sözlerine de getirilir. || bey can: bey kardesim || cuma can: Cuma'cigim || canim çiha/çihsin: çok yazik; nekadar üzüldüm!

Evrensel bir halk inanisina göre, tenden tam anlamiyla bagimsiz olan ve ona can vererek yasamini saglayan; bireyden geçici bir süre için ayrildiginda bayilma, uyuma, düs görme, sayiklama ya da tutarik tutmasina, dönmemek üzere ayrildiginda ise ölümüne yol açan ölümsüz güç.

Yasami olusturan ve kimi kisilerce beden ve anlagin disinda ölmez bir bütünlük olarak tanimlanan güç.

1. Sevimli, sevgili. 2. Muhip, tarikat âsiki.

Cinsiyet: Kiz
1. Ruh. 2. Güç, dirilik, 3. Insanin kendi varligi, özü, 4. Gönül. 5. Çok içten, sevimli, sirin kimse.
Cinsiyet: Erkek
1. Ruh. 2. Güç, dirilik. 3. Insanin kendi varligi, özü. 4. Gönül. 5. Çok içten, sevimli, sirin kimse.