CEVİZ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de ceviz ile başlayan 64 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ceviz ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde ceviz bulunan 325 kelime yer almaktadır.

ceviz

a. 1. bit. b. Cevizgillerin örnek bitkisi olan, uzun ömürlü, gövdesi kalin, kerestesi degerli, yurdumuzda çok yetisen agaç (Juglans regia): ?Ceviz agaçlarinin altina çökebilir, tabakalarinizdan birer sigara yakabilirsiniz.? -S. F. Abasiyanik. 2. sf. Bu agacin kerestesinden yapilmis: ?Yedekleri ise ceviz dolabin alt tarafina kaldirilmisti.? -N. Cumali. 3. bit. b. Bu agacin disi kabuklu, içi yagli ve nisastali yemisi, koz: ?Cebimdeki paranin yarisini ayirip avuç avuç ceviz aliyorum, sevinçle dolduruyorum ceplerimi.? -R. Magden.

(< Ar. cevz) ceviz

Içodunu açik ya da koyu kahverengi, disodunu külrengi, pembe beyaz, hava kurusunun özgül agirligi 0.68 gr/cm3 olan, daginik gözenekli bir tür mobilya agaci.

Yapraklarindan, solucan düsürücü özel bir uçaryag çikarilan agaç.

Cevizgiller (Juglandaceae) familyasindan, meyvesi için yetistirilen 30 m kadar yükselebilen, kerestesi degerli bir bitki. Koz.

Cevizgillerin örnek bitkisi olan, uzun ömürlü, gövdesi kalin, kerestesi degerli, yurdumuzda çok yetisen ve gitarda sap veya gövde kaplamasi olarak kullanilan orta agirlikta bir agaç.