CEZA Kelimesinin Anlamı

Türkçe de ceza ile başlayan 879 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ceza ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde ceza bulunan 4400 kelime yer almaktadır.

ceza

a. (ceza:) 1. Uygunsuz davranislarda bulunanlara uygulanan üzüntü, sikinti, aci verici islem veya yaptirim: ?O, olasi ihanetim için cezalardan ceza begenirken, ben de elimden geldigince yardimci olmaya çalisiyordum.? -E. Safak. 2. huk. Suç isleyen bir kimsenin yasantisina, özgürlügüne, mallarina, onuruna karsi yasalarin öngördügü yaptirim: ?Cezasini tamamlayana kadar tek kisilik bir kogusta kalmis.? -A. Ümit.

Suç isleyen bir kimsenin yasantisina, özgürlügüne, mallarina, onuruna karsi devletin koydugu sinirlama.

Suç sayilan bir davranisin yinelenmesini önlemek, bir suçun islenmesine engel olmak amaciyla bir ögrenci ya da birtakim ögrenciler için alinan tinsel ya da özdeksel önlem.

Kiliçoyunu yönetmeligindeki kurallara aykiri davranislarda bulunanlara, yetkililerce uygulanan yasaklama ya da kisitlama.

Uygun görülmeyen tepki ve davranislari önlemek için uygulanan olumsuz ve aci veren uyaranlar.

Oyun kurallarina aykiri davranislara uygulanan yaptirim.

Yumrukoyunu kurallarina aykiri davrandigi için uyarma aldigi halde, bu tür davranislari sürdüren yumruk oyuncusuna verilen kötü not.

kiyin.