HAYAT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de hayat ile başlayan 250 adet kelime bulunmaktadır. Sonu hayat ile biten 4 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde hayat bulunan 1270 kelime yer almaktadır.

hayat

(I) a. (haya:ti) 1. Canli, sag olma durumu. 2. Yasam: ?Hayat sahnesinde yetmis üç yasin basamaklarindayim.? -H. F. Ozansoy. 3. Hayat biçimi, içinde yasanilan sartlarin bütünü, yasanti: Köy hayati. Gece hayati. 4. Meslek: ?Uzun dualardan sonra bana denizcilik hayatini anlatmaya basladi.? -R. N. Güntekin. 5. Geçim sartlarinin bütünü: ?Hayatimi yazilarimla kazanirim.? -H. E. Adivar. 6. Canliligi gösteren hareket, kaynasma: Bu köyde hiç hayat yok. 7. din b. Yazgi: Hayat onlari bir türlü birlestirmedi. 8. Yasamayi saglayan sartlarin bütünü: Ayda hayat yok. 9. Bir kimsenin tarihsel biyografisi, hayat öyküsü, hayat hikâyesi: Atatürk'ün hayati.

(II) a. hlk. 1. Genellikle köy ve kasaba evlerinde, üstü kapali, bir veya birkaç yani açik sofa. 2. Avlu. 3. Balkon. 4. Sundurma.

1. Sofa. 2. Avlu. 3. Salon, hol. 4. Koridor. 5. Balkon. 6. Sundurma. 7. Oda. 8. Köylerde çamasir yikanilan yer, yunaklik. 9. Yayla evi. 10. Eski ev. 11. Ev bahçesi. 12. Ahir, agil. 13. Arsa.

Ipek iplik.

1. Avlu. 2. Toprak damlarin saçagi. 3. Balkon. 4. Sofa.

Çit veya tasla çevrili bahçe

(< Ar. hayât) hayat

Duvar, avlu duvari

Eski tip evlerin girisinde bulunan ve yerden bir miktar yüksek balkon seklindeki kisim

Salon

Avlu

Bir hayvan ya da bitkiyi anorganik ya da ölmüs organik maddeden ayiran özellik. Canlinin metabolizma, büyüme, üreme, çevreye uyum gibi gösterdigi hayatî olaylar.

(Mimarlik) Üstü ve üç tarafi kapali, yalniz önü avluya açik oda. a. bk. lîvan, eyvan.

(zooloji)

1. Ev avlusu. (Körküler *Yalvaç -Isparta; *Birecik -Urfa; Yesilyurt *Haymana, Adalikuzu *Güdül -Ankara) 2. Sofa. (Karaagaç -Bilecik)

Bir hayvan ya da bitkiyi anorganik ya da ölmüs organik maddeden ayiran bir özellik olup metabolizma, büyüme, üreme, çevreye uyma v.b. gibi hayatsal olaylarla kendini gösterir.

Avli.

Cinsiyet: Kiz
1. Yasam, dirim. 2. Canlilarda, dogumdan ölüme kadar geçen süre. 3. Yasama, yasayis.