KÖTÜ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kötü ile başlayan 647 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kötü ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kötü bulunan 3240 kelime yer almaktadır.

kötü

sf. 1. Istenilen, begenilen nitelikte olmayan, hosa gitmeyen, fena, iyi karsiti: ?Hamakat, dalalet ve kötü niyetin bu kadarina söylenebilecek bir sey yoktur.? -N. F. Kisakürek. 2. Zararli, tehlikeli: Kötü adam. 3. Korku, endise veren: ?Yabancinin bu kötü kastina yalniz azmimizle karsi koyduk.? -R. E. Ünaydin. 4. Kaba ve kirici: ?Kizina söylemedik kötü lakirti birakmamis.? -M. S. Esendal. 5. Kisi veya toplum üzerinde olumsuz etkileri olan. 6. zf. Asiri, çok: Kiz, oglana kötü tutuldu.

Zayif, ciliz.

Iyinin karsiti olan. 1. Degersiz bulmanin, kinamanin, ayiplamanin konusu olan her sey; istencin yasaya uygun bir biçimde karsi gelmeye ve elinden geldigince degistirmeye hakki oldugu her sey. 2. Ahlak degerlerine ve törel istence karsi olan her sey. Bu anlamda: a. Düzen bozucu ve yikici olarak beliren seyler, b. Olumsuzluk ve yadsima ilkesi olarak beliren seyler.