KABAK Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kabak ile başlayan 60 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kabak ile biten 2 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kabak bulunan 310 kelime yer almaktadır.

kabak

a. 1. bit. b. Kabakgillerden, sürüngen gövdeli, sari çiçekli, birçok türü olan bir bitki (Cucurbita). 2. bit. b. Bu bitkinin türlerine göre yemegi ve tatlisi yapilan ürünü. 3. Esrarkeslerin kullandigi bir çesit nargile. 4. müz. Kabak kemane: ?Siperin içinde birkaç nefer ayakta ileriye bakiyor, öbürleri asagi oturmus konusuyorlar, gülüyorlar, türkü söylüyorlar, kabak çaliyorlar.? -Ö. Seyfettin. 5. sf. Ham, tatsiz (kavun, karpuz). 6. sf. Tüysüz, dazlak: ?Kaba kabak gibi tirasli!? -H. E. Adivar. 7. sf. Disleri asinarak yüzeyi düzlesmis olan (tasit lastigi). 8. sf. mec. Bilgisiz, görgüsüz, kaba. 9. hlk. Kisa boynuzlu hayvan.

1. Kisa boynuzlu hayvan. 2. Boynuzsuz hayvan.

Yamaç, ön, ön taraf.

Kilenin 1/16 ölçüsünde bir tahil ölçegi.

1. Kafatasi. 2. Alin.

Yayli çalgi, kemençe.

Bir çocuk oyununda sayi.

Ekin sapi yigini.

Topluluk.

Hafif yokus.

Ölü yikarken kullanilan uzun sapli tas.

Misir koçani.

Yelken halatlarini germek için kullanilan üç delikli agaç.

Palamut agacinin ya da karaçalinin yemisi.

Ön yüz, yamaç.

Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasindan, çiçekleri huni seklinde ve sari renkli, ovaryum alt durumlu, etli ve olgunlukta açilmayan bakka tipi meyvesi olan, sürünücü ya da tirmanici, tek yillik, otsu bitkiler. Sakiz kabagi.

bk. bayagi kabak.

Silindir biçiminde agaç ölçek. (Kandilli *Bozüyük -Bilecik; Kuzköy *Akkus -Ordu)

Göz kapagi

Içki kadehi, sarap tasi, sarap kabi

Boynuzsuz koyun