KANAT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kanat ile başlayan 311 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kanat ile biten 4 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kanat bulunan 1575 kelime yer almaktadır.

kanat

a. 1. Kuslarda ve böceklerde uçmayi saglayan organ: ?Bir daldan hizla geçip gitti bir kus kanadi / Sessizlik bir tüy gibi bir dakika sallandi / Pirildadi bir ates böcegi sarmasikta? -H. F. Ozansoy. 2. Baliklarda yüzgeç. 3. Bir uçagin havada durmasini saglayan tasiyici aerodinamik güçlerin etkiledigi yatay yüzey. 4. Kapi, pencere, dolap gibi dikine açilip kapanan seylerin kapagi: ?Bir müddet kapi kanatlarinin kenarlarini oksarcasina yokladi.? -Y. K. Karaosmanoglu. 5. Yan, taraf: Perde kanadi. 6. Meclis, parti vb. topluluklarda düsünce yönünden özellik gösteren taraflardan her biri: Partinin sol kanadi. 7. Firildak biçiminde olan seylerde kol: Yel degirmeni kanadi. Pervane kanadi. 8. Angiç. 9. ask. Savas düzenindeki ordunun iki yanindan her biri, cenah: Ordunun sag kanadi. 10. sp. Futbol, hentbol vb. takim oyunlarinda hücum hattinin sag ve sol uçlarinda yer alan oyuncular.

Defter, kitap yapragi.

Tasinabilen merdiven.

1. Salon, sofa. 2. Yüznumara.

Sap ve samanin dökülmemesi için kagninin yanlarina konan tahtalar.

Bir çift pastirma.

Kösele

Atin arka bögrüne vurulan damga, isaret.

Merdiven.

1. Zar biçiminde herhangi bir uzanti. 2. Böceklerin uçma organi. 3. Kuslarda ve yarasalarda uçmaya yarayacak biçimde degismis olan yapilar.

Büyük bir dekor parçasina mentese ile bagli olan küçük dekor parçasi.

(çiçek) (botanik)

(biyoloji)

Trol aginin ön iki yaninda maçalarla omuz bölgesi arasinda yer alan bölüm.

Büyük bir dekor parçasina mentese ile baglanmis daha küçük bir dekor parçasi.

1. Ala. 2. Nematodlarda bulunan kütiküla degisikligi, vücudun yan tarafinda bulunan ve dalgalanma biçimindeki hareketi destekleyen omurga benzeri kalinlasmalar.

Bir yer kiriginin iki yanindaki büyük kütle.

(I) 1. Araba ve kagnilarin yanlarina ot ya da ekin tasinirken takilan parmaklik. (*Kemalpasa -Izmir; Yenikent *Aksaray -Nigde) 2. Kirimandaki çapraz tahtalar. (Yesilova *Aksaray -Nigde)

(II) 1. Çikrikta ip dolama mili muhafazasi. (*Aksaray -Nigde) 2. Deri isleme araci. (*Bor - Nigde.) 3. Dokuma tezgâhlarinda gücünün içindeki oynar kisa tahta. (Yesilova *Aksaray -Nigde)

(III) [ganat (III)] Çadir bezini olusturan parçalardan her biri. (Saçikara *Islahiye -Gaziantep) [ganat (III)] : (Garip *Senirkent -Isparta)

1. Zar biçiminde herhangi bir uzanti, 2. Böceklerin uçma organi, 3. Yarasa ve kuslarda uçmaya yarayacak biçimde degisiklik göstermis olan ön bacaklar.

Cinsiyet: Erkek
1. Kuslarda ve böceklerde uçmayi saglayan organ. 2. Yan, taraf.