KESİT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kesit ile başlayan 49 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kesit ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kesit bulunan 250 kelime yer almaktadır.

kesit

a. 1. Bir sey enlemesine veya boylamasina kesildiginde ortaya çikan yüzey: Agacin kesiti. 2. Bir toplumun bölümü, kesim. 3. Ayirici özellikleriyle belirlenen süreç: ?Bu süreç, bu çok önemli yasam kesiti bilinmez olarak kalacak.? -S. Ileri. 4. mat. Bir cisim düz olarak kesildiginde ortaya çikan düzlemin biçimi, makta: Bir kürenin her kesiti daire biçiminde olur.

Kestirme, kisa (yol vb.).

Öksüz, kimsesiz.

Kalker.

Mikroskopta incelemek üzere hazirlanmis ince doku tabakalari.

Büyük ölçekli haritalarda, esyükselti egrilerinden yararlanarak, istenilen iki nokta arasinda yeryüzü biçimlerini ve içyapisini gösteren yandan görünüs.

(Mimarlik) Bir yapinin enine ya da boyuna dikey olarak kesildigi düsünülerek, yapinin yan duvarini, döseme kalinliklarini, odalarin yüksekliklerini ve benzeri ölçüleri vermek için yapilan çizim. Kesitler enine olursa enine kesit, boyuna olursa boyuna kesit denir.

Bir kati öyutun bir düzlemle kesisimi.

(matematik)

Yunan ve Lâtin tartisinda durak, ki dizenin ortasina dogru belli bir adimin içinde bir kelimenin bitmesiyle meydana gelen kesintiden ibarettir. Bu kesinti uzun veya vurgulu bir heceden sonra olursa ERIL (Masculine), kisa veya vurgusuzdan sonra olursa DISIL (Féminine), üçüncü, besinci ve yedinci yarim adimdan sonra geldigine göre ÜÇÜNCÜ YARIM ADIM KESITI (Césure trihémimère), BESINCI YARIM ADIM KESITI (Césure penthémimère), ve YEDINCI YARIM ADIM KESITI (Césure hepthémimère) adini alir.

metalbilim: 1. Metal bir parçada sicak ya da soguk islem sonucu olusan mekanik biçim degistirme dogrultusuna dik olan yön. 2. bayindirlik: Bir yapi tasarinda, katlarin derinlik ve yüksekliklerini belirtecek biçimde çikarilan enine ya da boyuna yanay.