KİST Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kist ile başlayan 32 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kist ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kist bulunan 165 kelime yer almaktadır.

kist

a. bit. b. 1. Sporlu bitkilerde, özellikle mantarlarda, su yosunlarinda görülen, bir veya birkaç hücreden olusmus organ. 2. tip Içi koloit, yag vb. sivi veya yari sivi bir madde ile dolu patolojik torba. 3. hay. b. Tek hücrelilerin veya çok hücreli küçük hayvanlarin uygun olmayan sartlarda veya çogalma sirasinda çevrelerine saldiklari kendilerini korumaya yarayan dayanikli kapsül.

Bir hücrelilerin ya da çok hücreli küçük hayvanlarin uygun olmayan sartlar altinda ya da çogalma sirasinda çevrelerine saldiklari ve kendilerini korumaya yarayan dayanikli kapsül.

(biyoloji)

1. Sporlu bitkilerde, özellikle mantarlarda, alglerde görülen, bir veya birkaç hücreden olusmus organ. 2. Içerisinde sivi veya yari akiskan bir maddenin bulundugu kese biçimindeki patalojik olusum. 3. Tek hücrelilerin veya çok hücreli küçük hayvanlarin uygun olmayan kosullarda veya çogalma sirasinda çevrelerine saldiklari kendilerini korumaya yarayan dayanikli kapsül.

1. Kese. 2. Içinde sivi veya yari kati materyal bulunduran kese biçiminde olusum. 3. Kimi parazitlerin yasam döngüleri içerisinde, koruyucu bir duvarla sarili olarak kaldiklari bir evre.

(Yun. kystis=kese)) Birgözelilerin ya da çokgözeli küçük hayvanlarin uygun olmayan sartlar altinda ya da çogalma sirasinda çevrelerine saldiklari ve kendilerini korumaya yarayan dayanikli kapsül.