KURT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de kurt ile başlayan 1902 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kurt ile biten 4 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde kurt bulunan 9530 kelime yer almaktadır.

kurt

(I) a. 1. hay. b. Köpekgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da yasayan, postu gri sari renkli, yirtici, etçil memeli hayvan (Canis lupus). 2. mec. Bir yeri, bir seyi iyi bilen. 3. sf. mec. Isini iyi bilen, aldanmaz, kurnaz: ?Deminden beri sus pus olmus, firsat bekleyen kurt müsterilerin ilk defa sesi duyuluyor.? -H. Taner.

(II) a. hay. b. 1. Yumusak vücutlu, uzun gövdeli, omurgasiz, bacaksiz, ayaksiz veya çok ilkel ayakli küçük hayvan. 2. Bazi böceklere veya bazi böcek kurtçuklarina verilen ad.

Kalbur üzerinde yuvarlanmis hamur kizartmasi.

Saglam, esnek bir çesit agaç.

Kurt, tirtil

Kürt

Kurt// kurt kus: vahsi hayvanlar, kurt kus

En çok ufak boylu solucanlara ve böcek kurtçuklarina, seyrek olarak böceklere ya da baska eklembacaklilara verilen ortak ad.

Etçiller (Carnivora) takiminin, köpekgiller (Canidae) familyasindan, 122 cm kadar uzunlukta, 45 cm kadar kuyrugu olan, kara, kül kahverengimsi degisebilen renkli, karni daha açik renkte, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'da yasayan bir memeli türü.

(zooloji)

(Canis lupus): Etçiller (Carnivora) takiminin köpekgiller (Canidae) familyasindan bir memeli türü. Uzunlugu 122, kuyrugu 45 cm. Kara, kül-kahverengi degisebilen bir renkleri vardir. Karni daha açik renklidir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asyada yasar.

öz. a. (kurdu) gök b. Güney gök küresinde, Akrep ile Boga arasinda bulunan takimyildiz.

Bartin ili, merkez ilçesi, merkez bucagina bagli bir yerlesim birimi.

Bir takimyildizin adi.

(astronomi)