SÜRGÜ Kelimesinin Anlamı

Türkçe de sürgü ile başlayan 134 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sürgü ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde sürgü bulunan 675 kelime yer almaktadır.

sürgü

a. 1. Kapinin kapanmasi için arkasina yatay olarak yerlestirilen demir veya agaç kol, tirkaz, sürme: ?Ne var ki banyo kapisinin sürgüsü tutuk, kilidi de kirik oldugundan, kolu indirerek disari çikmayi basarmisti her seferinde.? -E. Safak. 2. Sürülmüs tarlayi bastirmak ve düzeltmek için kullanilan, tastan veya agaç kütügünden tarim araci, tapan. 3. Sivayi bastirip düzeltmek için kullanilan büyük mala. 4. Hastanin büyük ve küçük abdestini yapabilmesi için altina sürülen kap. 5. Çogu kez bölümlere ayrilmis bir çubuk üzerinde veya bir cetvelin, bir kumpasin ortasina açilmis bir oluk içinde kayabilen sivri uç veya küçük lama.

1.Ekilen tohumu örtmeye ya da tarladaki büyük toprak parçalarini kirip düzeltmeye yarayan çalilardan yapilan bir araç, agaç silindir. 2.Tirmik. 3.Harman yaparken otlari temizlemek için çalilardan yapilan ve hayvan kosularak çekilen bir çesit süpürge. 4.Yokustan inen arabanin arkasina takilarak hizini kesmeye yarayan dalli budakli agaç. 5.Firin süpürmeye yarayan ucunda bez sarili sopa. 6.Kar küregi.

1.bk. sürgün (I). 2.Sürgün ilaci, müshil.

Derelerde baliklari sürerek yapilan av.

Içerden kapanan bir çesit kilit.

Kalin agaç direk.

Kirma av tüfeklerindeki anahtar : Sürgüsüz tüfek tehlikelidir.

Ishal.

Agaç filizi.

1. Kar temizlemek için kullanilan araç. 2. Sürülen tarlayi düzenlemeye yarayan araç. 3. Harman yigmaya yarayan araç.

Bagirsak bozuklugu, sürgün.

Panolari birlesik tutmada kullanilan tahta ya da demir lama.

(fizik)

(tarim)

[sönge, söngü, söngüye, sünge, süngü, süngüye, sürme] : 1. Ucu çaputlu firin temizleme sopasi. (Beyköy *Sarkikaraagaç -Isparta; Dariveren *Acipayam -Denizli; *Kemalpasa -Izmir; Gürmedere *Fethiye -Mugla) [sönge] : (Yenice *Gelendost -Isparta; -Amasya) [söngü] : (Akçasar *Yalvaç -Isparta; *Emet -Kütahya) [söngüye] : (Usak) [sünge] : (*Mudurnu -Bolu) [süngü] : (Isiklar *Bornova -Izmir) [süngüye] : (Dereyalak, Inönü -Eskisehir) 2. Kapinin içten kapanmasini saglayan agaç kol. (Çariksaray *Sarki karaagaç -Isparta) [sürme] : (Dereyazici *Alaca -Çorum) 3. Harman yerini temizlemek, düzeltmekte kullanilan uzun tahta sapli, üçgen ya da dikdörtgen biçiminde agzi olan tahta araç. (Kirklareli)

(II) [sürgütahtasi] Harmanlanmis ekini konulacagi yere götürmekte kullanilan, hayvan yardimiyla çekilen kizak. (Esat Çiftligi *Terme -Samsun; Kuzköy, Salman *Akkus -Ordu). [sürgütahtasi] : (Amasya)

1. Tarlanin, yerin topragini düzeltecek âlet. 2. Mala.

Malatya ili, Sürgü bucagina bagli bir yerlesim birimi.