TEST Kelimesinin Anlamı

Türkçe de test ile başlayan 216 adet kelime bulunmaktadır. Sonu test ile biten 1 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde test bulunan 1085 kelime yer almaktadır.

test

a. 1. Bir kimsenin, bir toplulugun dogal veya sonradan kazanilmis yeteneklerini, bilgi ve becerilerini ölçmeye ve anlamaya yarayan sinama. 2. egt. Dogru cevabin seçenekler arasindan bulunmasina dayanan bir sinav türü: ?O gün üniversite test sinavinda kazanamadigini ögrenmistir.? -H. Taner. 3. biy. ve fiz. Biyolojik bir islevi veya degismez bir niteligi incelenen bireyin tepkisini, örnek olarak alinan normal bireyinkiyle karsilastirarak ölçmeye ve degerlendirmeye yarayan yoklama: ?Bilimsel testler karganin attan daha zeki oldugunu saptayali hanidir.? -H. Taner. 4. tip Bir hastaligin varligini ve niteligini anlamak için yapilan laboratuvar arastirmasi.

Büyük legen.

1. Kisilerin yetenek, bilgi ve becerileri ile anikliklarini ölçmeye yarayan herhangi bir araç ya da yöntem. 2. Zihinsel bir çalismanin niteligini belirtmek ve saptamak amaciyla yapilan 3. Nesnel olarak degerlendirilebilen sinav sorularinin tümüne verilen ad. 4. Sinav. (Not: Fr., Ing. test karsiligi Ruhbilim Terimleri Sözlügü'nde ölçer terimi önerilmistir.)

1. Tecrübe. 2. Deney.