CİNS Kelimesinin Anlamı

Türkçe de cins ile başlayan 299 adet kelime bulunmaktadır. Sonu cins ile biten 2 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde cins bulunan 1505 kelime yer almaktadır.

cins

a. 1. Tür, çesit: ?Lalelerin cinsleri günden güne çogaliyor, soganlari akil almayacak fiyatlarla satiliyordu.? -A. H. Çelebi. 2. Soy, kök, asil: ?Ben bir Türküm, dinim, cinsim uludur.? -M. E. Yurdakul. 3. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler toplulugu. 4. sf. argo Garip, tuhaf. 5. sf. Digerlerine göre üstün nitelikleri olan: ?Derler ki cins kediler bu çirkinligi gizlemek için tenha yerlerde ölmeye giderlermis.? -P. Safa.

1. Canlilarin siniflandirilmasinda kullanilan bir terim olup, türleri içine alan taksonomik bir grup. Örnek: Insan (Homo), köpek (Canis), mese (Quercus). 2. Esey. Genus.

bk. esey

Birçok dillerde isimler erkek (ERIL, Masculin), disi (DISIL, Feminin) ve TARAFSIZ (Neutre) sayilir; ona göre ayri ayri sekillerde çekimlenir. GRAM ATIK AL veya SEKILCE CINS (Genre grammatical ou formel) adini alan bu siniflamadan baska, bazi dillerde CANLI CINS (Genre animé) ve CANSIZ CINS (Genre inanimé) diye bir ayirma daha vardir. Hem eril hem disil olarak kullanilan (Fran. un enfant, une enfat gibi) isimler ORTAK CINS (Genre commun) sayildiklari gibi, erkekligi veya disiligi düsünülmeden gelisi güzel eril veya disil (Fran. le rat, la souris gibi) isimlerle anilan varliklar da vardir. Bu çesit eril veya disil kelimeler KAPSAR CINS (Genre epicene) i meydana getirirler.

(Derleme.. nitelik, disil-eril) Bazi dillerde sözcüklerin disilik, erkeklik veya yansizlik bakimlarindan gösterdikleri farklilasma: Fransizcada la table (disil) , le livre (eril) Almancada die Tür (disil) , der Stuhl (eril) , das Fenster (yansiz) ; Arapçada kâtibe (disil) , kâtib (eril) , müdire (disil) , müdür (eril) , muallime (disil) , muallim (eril) vb.

(Mantikta) Yakin türlerin içinde toplandiklari birlik. // Kendi içinde yeniden türleri bulunan her tür, o türler için cins olur. Ancak en asagida bulunan türler cins olamazlar, bk. tür

bk. cinsiyet

(botanik)

Türlerin bir araya gelmesiyle olusan taksonomik bir grup, soy, genus.

Canlilarin siniflandirilmasinda kullanilan bir terim olup türleri içine alan taksonomik bir grup, genus.

Canlilarin siniflandirilmasinda familya ile tür arasinda, yapisal ve soy olus bakimindan birbirleriyle ilgili türler grubu.

(karsilik: genus:), (Lat. Genus = irk):Canlilarin siniflandirilmasinda kullanilari bir terim olup çok yakin benzerlikler gösteren türler toplulugu anlamindadir.