ASİT Kelimesinin Anlamı

Türkçe de asit ile başlayan 48 adet kelime bulunmaktadır. Sonu asit ile biten 8 adet farklı sözcük bulunmaktadır. Son olarak içerisinde asit bulunan 280 kelime yer almaktadır.

asit

a. kim. Turnusolün mavi rengini kirmiziya çevirmek özelliginde olan ve birlesimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz olusturan hidrojenli birlesik, hamiz.

Bir çözeltiye H+ iyonu (proton) çikaran madde.

1. Suda çözündügünde hidronyum yükünü H3O+ veren kimyasalözdek. (Yapisindaki hidrojenleri, baz kökleri ya da metallerle yer degistirerek tuzlari olusturur, pH ölçeginde 0-7 arasinda deger gösterirler.) 2. (Bronsted) Proton verme yatkinligi olan kimyasal bilesik. 3. (Lewis) Ortaklanmamis elektron çifti ya da çiftlerini almaya yatkin olan kimyasal özdek.

1.Suda çözündügünde hidronyum iyonu (H3O+) veren kimyasal madde. 2.(Bronsted) Proton verme yatkinligi olan kimyasal madde. 3.(Lewis) Ortaklanmamis elektron çifti ya da çiftleri almaya yatkin olan kimyasal madde.

Bilesimindeki hidrojeni, bir metalle degistirerek tuz olusturan, yakici, eksi tatta sivi özdek.

(kimya)

Alkali maddenin tersi özellikler tasiyan, turnusolün mavi rengini kirmiziya çeviren, suda eridigi zaman hidrojen iyonlari meydana getiren hidrojenli bilesik.

Bir çözeltiye hidrojen iyonu veren, suda çözündügü zaman hidrojen iyonlari açiga çikaran, bilesimindeki hidrojenin yerine herhangi bir mineral alarak tuz meydana getirebilen ve turnusolün mavi rengini kirmiziya çevirme özelligi olan hidrojenli bilesim.